З чого починалося місто. Літопис Станиславова 1845-1848 років

Пропонуємо пригадати найважливіші події в історії нашого міста, які сталися у 1845-1848 роках.

12
На вулиці Фердинанда (тепер Низова, 5) міщанин Гуравський збудував та відкрив приватну парову купальню з ванними (лазню), яка обслуговувала мешканців міста за невелику плату.

2-18

Вийшов перший міський рукописний часопис «Газета Станиславівська». Випускав його аптекар Ян Томанек.

3-12

У місті заснували єврейську лікарню на 30 ліжок. Згодом вона містилася у двоповерховому новому будинку, збудованому в 1862 році на вулиці Тисменицькій.

Закінчили будівництво дороги через Делятин і Микуличин на Угорщину.

У гімназії встановили 8-річний період навчання замість 5-річного з обов’язковою здачею «матури», тобто іспитів на отримання «атестату зрілості».

24 березня під впливом революційних подій в Австрії та Польщі у місті почалося формування загону національної гвардії, до якого одразу записалися 125 людей.

27 квітня відбулася масова антиавстрійська маніфестація, яка супроводжувалася збройними сутичками між національною гвардією та жандармами. Під час цих подій загинув учень польської гімназії Стефан Гошовський. Його похорон 30 квітня вилився у грандіозну політичну маніфестацію протесту проти монархії.

4-8
8 травня під впливом Львівської руської (тобто української) Ради у місті утворили Малу українську Раду на чолі з учителем гімназії Євстахієм Прокопчицем.

15 травня в Галичині скасовано кріпосне право, зокрема і в Станиславові.

В червні відбулися перші в Галичині вибори депутатів до австрійського парламенту. Від Станиславівського виборчого округу обрали учителя гімназії Євстахія Прокопчиця, який вимагав права викладати на українській мові.

30 червня у місті утворили окружну руську Раду у складі 12 представників українського населення, які називали себе «Станиславівським Собором».

31 серпня міністерство освіти Австрії дозволило ввести викладання української мови в гімназіях, в тому числі у Станиславові.

2 вересня вийшов перший із 17 номерів міської газети «Дзєннік станіславовскі».

29 вересня у Станиславові відбувся з’їзд громадянок, скликаний місцевою окружною Радою. Зібралися близько 100 жінок, які вступили до «Товариства польок».

30 жовтня відбулося загальнополітичне українське віче, на якому виступив відомий галицький поет, письменник і просвітитель Антін Могильницький.

1-33

РЕКЛАМА:
загрузка...