Друга світова війна: український вимір

Усі роки незалежна Україна відзначала 9 травня День Перемоги за усталеним радянським зразком. Результатом цього стало домінування історичних міфів та посилення впливу Російської Федерації на громадське й політичне життя в Україні. 22 листопада 2004 року Генеральна асамблея ООН ухвалила резолюцію, в якій проголосила 8 і 9 травня Днями пам’яті та примирення як данину пам’яті всіх жертв Другої світової війни.

Верховна Рада України встановила 8 травня Днем пам’яті та примирення на честь всіх жертв Другої світової війни лише у 2015 році.

При цьому було прийнято рішення відтепер відзначати 9 травня як День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні замість встановленого за радянських часів Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років. Адже, як відомо, термін “Велика Вітчизняна Війна” використовували в колишньому СРСР, щоб підкреслити, що у війні 1941-1945 років громадяни захищали Радянський Союз як спільну Вітчизну.

Потреба змінити акценти у святкуванні зумовлена усвідомленням місця України та ролі українського народу в Другій світовій війни. За матеріалами Українського інституту національної пам’яті, кілька фактів з історії цієї великої трагедії ХХ століття.

  1. У Другу світову війну було втягнуто 80% людства, бойові дії вели на територіях двох третин існуючих на той час держав. Найбільший воєнний конфлікт ХХ століття розпочався з вторгнення військ нацистської Німеччини до Польщі 1 вересня 1939 року, а закінчився 2 вересня 1945 року капітуляцією Японії. Під час тієї війни були скоєні найбільші злочини проти людяності й уперше застосували атомну зброю. Це й спонукало створення ООН (Україна — один із її засновників) і формування сучасної системи міжнародних відносин.
  2. Український вимір Другої світової війни не обмежувався лише боротьбою Вермахту та Радянської армії на українській території, як це традиційно подає радянська історіографія. В Україні вели не одну, а кілька воєн: німецько-польську 1939—1945 років; неоголошену польсько-радянську 1939 року, відому як «Визвольний похід в Західну Україну»; у 1940—1945 роках радянсько-румунську, яка почалася з радянського вторгнення в Бессарабію та Буковину 1940-го; німецько-радянську 1941—1945 років, відому як Велика Вітчизняна війна; підпільну німецько-українську (1941—1944 рр.); регулярну і підпільну радянсько-угорську (1941—1945 рр.); підпільну польсько-українську (1942—1947 рр.); підпільну радянсько-українську (1939—1954 рр.). Усі ці конфлікти мають безпосередній стосунок до Другої світової війни, оскільки були спровоковані нею.
  3. Другу світову війну 110—120 тисяч українців зустріли у лавах Війська Польського і розпочали світову боротьбу проти нацизму, 8 тисяч із них загинули впродовж першого місяця війни. Тоді ж бомбардувань зазнав Львів та інші західноукраїнські міста, що перебували у складі Польщі. Львів пережив подвійну облогу нацистськими та радянськими військами.
  4. СРСР вступив у Другу світову війну 17 вересня 1939 року на боці нацистської Німеччини. Цього дня радянські війська ввійшли в Польщу і окупували Західну Україну та Західну Білорусь. Упродовж двох років Москва була союзницею Берліна, що у 1940 році ледь не призвело до війни Великої Британії та Франції проти СРСР. Нацистсько-комуністичний союз був розвалений 22 червня 1941 року німецьким вторгненням в СРСР. Упродовж кількох років Україна перебувала під окупацією військ Третього Райху. Український напрямок був головним на Східному фронті: тут діяло 50—75% всіх дивізій Вермахту і половина всіх радянських сил.
  5. Нацистський окупаційний режим в Україні був одним із найжорстокіших у світі. Але якщо злочини проти людяності Третього Райху засудили, то визнання злочинів комуністичного режиму ще триває. Найбільш відомі з них: Катинський розстріл, знищення політв’язнів у Західній Україні, підрив Дніпрогесу, використання в боях неозброєних селян, депортація українців і кримських татар.
  6. Для України Друга світова війна — національна трагедія, під час якої українці, позбавлені власної державності, змушені були воювати за чужі інтереси і вбивати інших українців. Україна зазнала надзвичайних втрат унаслідок війни. Під час бойових дій та в полоні загинули 3—4 мільйони військових, підпільників і цивільних, 4—5 мільйонів цивільних померли через окупаційний терор та голод у тилу, майже 5 мільйонів жителів евакуювали або примусово вивезли до Росії та Німеччини, частина з яких не повернулася. Загалом втрати України (українців та інших народів) становили 8—10 мільйонів осіб. Внаслідок бойових дій постраждало понад 700 міст та містечок.
Читайте також  «Я вірив, що синочок одужає… на жаль»: помер 5-річний Славчик, який був 9 місяців у комі після кору

 

 

Джерела:

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/2013342-ukraina-vidznacae-den-pamati-ta-primirenna.html

http://dsvv.gov.ua/aktualni-pytannya/yak-svyatkuvatymemo-den-peremohy-ukrajina-vprovadzhuje-novu-tradytsiyu-urochystostej-8-i-9-travnya-v-jevropejskomu-dusi.html

 

РЕКЛАМА:
>
Загрузка...


загрузка...