Українські банки оживуть навесні – експерти

Фінансовий сектор повинен відновитися через п’ять років, але через півроку активізується кредитування НБУ намагається оздоровити банківську систему країни, тим самим підвищивши похитнулося довіру народу до фінустанов. Наприкінці жовтня регулятор отримає результати стрес-тестування 20 найбільших банків. За словами експертів, у результаті стане зрозуміло, яким структурам необхідне оздоровлення, а які – почуваються нормально, які – надійні, а куди гроші краще не нести. “Сегодня” розібралася, в якому стані зараз знаходиться фінсистема України і коли банки вийдуть нарешті з кризи.

01199057_n1

КУРС. Перезавантаження банківської системи йде по нормальному європейському курсу і вимогам МВФ, кажуть економісти. “Коли в країні криза і потрібно провести діагностику фінсекторe з метою виявлення слабких або нечистих на руку учасників ринку, вирішити цю проблему допомагають стрес-тести – перевірка всіх показників банків (активів, звітів, структуру власників та ін.). У ході таких перевірок кожен банк отримує рекомендації щодо поліпшення роботи”, – пояснює президент Украналітцентрe Олександр Охріменко. За його словами, зараз банківська криза вже пройшkf дно, оскільки залишилися позаду основні шокові процеси: ескалація конфлікту на Сході, різкі валютні скачки, чи не щоденний банкопад. “Тепер є надія, що протягом трьох-п’яти років наша банківська система повністю відновиться. Швидше за все, на фінринку залишаться близько 80-100 банків (зараз близько 120). Але нормально система запрацює тільки після того, як клієнти знову будуть довіряти банкам. Цього можна досягти, якщо ліквідувати депозитний податок (зараз з відсотків стягується 20%), зробити більш доступним кредитування, прибрати всі обмеження, зокрема – на купівлю валюти і зняття депозитів”, – зазначає Охріменко.

ЧОГО ЧЕКАТИ. Перші ознаки оздоровлення банківська система країни зможе показати вже навесні 2016 року, вважає аналітик компанії “Простобанк Консалтинг” Іван Нікітченко. “Довіра клієнтів до банків потроху повертається, оскільки, наприклад, відтік депозитів у гривні припинився і потроху йде приплив вкладів у нацвалюті. Це вже позитивний сигнал. Крім того, якщо взимку не буде в країні нових економічних шоків, банки планують потроху відновлювати кредитування. Спочатку ставка буде зроблена на розширення пропозицій з потребкредитів, де пропозиції можуть знизитися з 100-120% до 65-80% річних. Далі можуть бути запущені цікаві гривневі кредити для бізнесу під 18-20% річних замість нинішніх 28-30%. Такі пропозиції можуть зацікавити як простих людей, так і компанії, що також буде сприяти виведенню банків з кризи”, – прогнозує Нікітченко. За його словами, навесні ставки за депозитами у гривні, ймовірно, впадуть з 20% до 17%, а в доларах – з 12% до 7%.

РЕКЛАМА: