Ще раз про ботулізмі! – що треба знати, щоб мати шанс вижити!

Коротко і тільки те, що вам потрібно

Що треба знати, щоб мати шанс вижити!, передає Ukr.Media.

Ще раз про ботулізмі. Коротко — тільки те, що вам потрібно.

1. Назва від лат. «Botulos» — ковбаса. Як правило, домашня, кров’яна, ліверна, в натуральній оболонці. Причина — погано вичищені кишки. Частіше домашнього приготування.

2. Звичайне природне місцезнаходження бактерій ботулізму (активно  форма, що виробляє ботулотоксин) і спір («завмерла», анабиозная форма) — грунт.

3. З грунту бактерії потрапляють в кишечник тварин, птахів, риб (змиваючись у водойми), з кишечника — назад в грунт і воду.

Кругообіг.

4. Звідси: все, що забруднене землею і вмістом кишечника вищевказаних тварюк, потенційно небезпечно на предмет зараження ботулізмом — м’ясо при розбиранні туші (бачили, як кабана в селі ріжуть?) і продукти з нього, риба, гриби, овочі, фрукти, ягоди… Ряд продовжіть самі. Але — для накопичення токсину важлива експозиція в сприятливих для мікроба умовах (анаеробних).

5. Все це, погано промите і очищене, та ще й герметично закатане під кришку (паличка ботулізму в безкисневому середовищі активно виробляє і накопичує токсин) небезпечно втричі. Чи вдесятеро. Вакуумна упаковка — згадуємо фізику — теж анаэробна. При вялении, копченні під зовнішньою скоринкою також створюється аналогічна середовище.

6. Ботулотоксин — самий потужний біологічний отруту на Землі. В 400 000 разів сильніша за отруту гримучої змії. Зате легко руйнується нагріванням і кип’ятінням (білок токсину починає денатурувати при 40-50 градусів).

7. Висновок:всю консервацію, яку безпосередньо перед їжею можна прокип’ятити, протушкувати або хоча б нагріти, — піддаємо цього процесу. Тоді ботулізму серед цивілізованих людей не буде.

8. Спори ботулізму надзвичайно стійкі у зовнішньому середовищі, на те вони і суперечки. В домашніх умовах вбити неможливо. У промисловості можна досягти високих температур під підвищеним тиском. Тому заражаються частіше продуктами кустарного виробництва.

Відрізняємо руйнування токсину і руйнування спор. Небезпечний токсин. Спорах треба час прорости і накопичити його. З вашого кишечника вийдуть, не встигнувши завдати шкоди, якщо ви не страждаєте запорами за 5-7 днів.

9. Заражений продукт за запахом, кольором, смаком не відрізняється від нормального. Тільки на слух і тактильно — бомбаж банки (буває не завжди).

10. Ботулізм — кишкова інфекція, потрапляє до вас через рот. На тому схожість з іншими харчовими отруєннями закінчується:

11. Температура. При ботулізмі не підвищується або субфебрильна. При інших кишкових інфекціях — як правило, до 38-39.

12. Блювота. При ботулізмі рідко (1-2 рази) або немає взагалі. При інших кишкових інфекціях — як правило, багаторазова, виснажлива.

13. Пронос. При ботулізмі рідко (1-2 рази) або немає взагалі. Характерний, навпаки, запор, здуття і відчуття стазу їжі, переїдання, часта скарга — «зупинився шлунок». При інших кишкових інфекціях — багаторазовий рідкий стілець.

14. Болі в животі. При ботулізмі відсутні або незначні. При більшості кишкових інфекцій — досить інтенсивні, ріжучі, переймоподібні.

15. Все це створює оманливе враження неважкого нездужання, до лікаря не звертаються. Зате є інші насторожуючі скарги:

16. Достатньо виражена, незрозуміло від чого, загальна слабкість, запаморочення, хиткість ходи, часто зниження тиску.

17. Очна симптоматика. Основна насторожуюча скарга. Часті слова постраждалого: сітка, туман, навіть грати перед очима, «літери стали волохаті», двоїння, різке і швидке порушення зору поблизу (неможливість прочитати текст, всилити нитку в голку). Був у мене пацієнт, який три дні поспіль ходив з цим до окуліста, кожен день виписували більш сильні окуляри. Не треба до окуліста. Треба до інфекціоніста.

18. Гугнявість, осиплість голосу, сухість у роті, поперхіваніе, невиразна мова. Іноді у літніх плутають з інсультами.

19. І нарешті, найстрашніше — порушення дихання, неможливість вдихнути на повні груди, відчуття нестачі повітря. Це починається параліч дихальних м’язів. Терміново швидку.

20. Перше, що ви повинні зробити при зазначених скаргах — вимити по можливості швидше з себе токсин, щоб він не всосался в кров (як і при всіх інших шлунково-кишкових отруєннях), з двох сторін. Не шкодуючи себе, рідного.

Швидко, великими ковтками, захлинаючись випити до 3-х літрів теплої (теплу дек пити, швидше вирвете. Немає теплою — пийте холодну) води з-під крана (кип’ятити і остуджувати колись. Більше, ніж ви вже отримали мікробів, ви з нею не отримаєте). Дві (або три-чотири) пальця в рот, глибоко (блювотний рефлекс при цій хворобі знижується). П’ємо і рвемо, рвемо і п’ємо. Краще з содою, але і так зійде, не шукайте її сусідам і не біжіть в магазин. Час дорого. Головне — чим раніше і більше, тим краще. Клізму побільше.

Промивати шлунок і кишечник багаторазово, до чистої води. Не жаліти! — ні води, ні себе, ні своїх близьких. Від цих головних процедур залежить, скільки токсину всосется в кров і вразить ваші нерви.

21. Будь сорбент — вугілля чорний або білий (потовкти! — швидше зв’яже залишився токсин), 10 таблеток одразу. Можна 20. Але не одну-дві. Можна і в клізму додати стільки ж. Також ентеросгель, поліфепан, смекта, полісорб, атоксіл… будь-краще в порошковою або гелеподібної формі — більше зв’язує поверхню. Це все має бути в домі (при похміллі і ГРЗ теж допомагає), бігати по нічних закритим аптекам (частіше це все вночі проявляється, вагус!) з висунутим язиком колись.

22. Паралельно з усіма цими заходами 20 хвилин тому ви викликали швидку. Вона вже під’їхала, близькі радісно зустрічають бригаду професіоналів, знімаючи двері під’їзду з кодового замка (викликаючи, детально по телефону пояснили адресу і як проїхати).

23. Чим коротший інкубаційний період (час від вживання в їжу зараженого продукту до перших проявів хвороби), тим важче захворювання і гірше прогноз. Від декількох годин до тижнів. Не витрачайте дорогоцінний час.

24. Все, що всмокталося в кров, незважаючи на ваші старання, можна зв’язати і знешкодити тільки з допомогою сироватки. Це вже справа лікарів інфекційного стаціонару. Ні, помилився. І ваше. Вам треба її десь знайти, швиденько змотатися в Росію чи в Польщу (куди ближче), купити, привезти і віддати цим лікарям. Тоді вони її введуть — кваліфіковано і без затримки. Чим раніше, тим краще. У нашій чудовій країні протягом останніх 5 років сироватка не зареєстрована, офіційно відсутній. Тільки на чорному ринку, по прийнятним, приємно буде дивувати цінами.

25. Враховуючи останній факт, ще більшого значення набуває раннє і адекватне промивання травного тракту і вибір продуктів, які ви в нього засовує. Доїдаємо після свят, хоч і подванивает — шкода викинути. Я знаю — «авось, пронесе». На жаль, пронос — це найменше зло, що з вами може статися. Навіть корисно.

26. Крім сироватки, НІЩО не пов’язує надійшов у кров токсин. Летальність без сироватки при важких формах — два з трьох, з сироваткою — один з десяти. Соду, перекис, озон, хітозан, паси руками і змови, ексклюзивні розробки » для космосу», за типом цієї залиште божевільним. Якщо, звичайно, хочете жити.

27. Алкоголь знижує дію токсину. Але міцний. Безліч випадків, коли випивавшиє виживали, а непитущі — ні. В даному випадку краще закуска, ніж їжа.

28. Кустарям-індівдуалістам, які вважають, що краще за них ніхто в домашніх умовах не приготує рибу і м’ясо: висушування, заморожування, гігантські кількості солі, озонування, копчення на ялинкових гілочках токсин не вбиває.

Тільки адекватна термообробка. Потрошити рибу, з кишками не солити. Токсин дифундує з кишечника в м’ясо. Якщо вже ви, гурмани, не мислите себе без іншої закуски до запітнілого келиха, їжте спинку, не обсасивайте реберця — у них, прилеглих до кишечнику, ймовірність знаходження токсину більше. Солона морська риба більш безпечна, включаючи оселедець (частий питання).

Головний національний продукт теж безпечний, якщо ви його, звичайно, не виваляли як слід бруду при обробленні свині і не закрутили під кришку. Пам’ятайте про гніздом розташуванні токсину: в одному шматку м’яса, ковбаси, риби одному дісталося, іншому — ні.

Дізнайтеся, хто з вас більше люблять нагорі.

29. Сподівайтеся На бога, але самі не зівай. На жаль, відсутність контролю розваленої санепідслужби, якість продукції супермаркетів теж не гарантовано. Купуючи їжу, дивіться терміни придатності, вмикайте свої органолептичні функції і мізки: дешеве і за акції не значить якісне. Заощаджений відкладіть на лікування. Ваш ангел може не встигнути за польотом вашої безвідповідальності.

Ніби все. Прикріпіть на стіну і читайте перед куштуванням страв. І «Отче наш». Разом переможемо!

РЕКЛАМА: