“Нас це влаштовує”: більшість батьків у франківському дитсадку підтримали систему непрозорого збору і витрат готівки

13 лютого, в івано-франківському ДНЗ “Струмочок” зібралися батьки та представники обласного управління та міського відділу ювенальної превенції. Говорили про збір готівки у садку та погрози на адресу однієї з матерів, яка винесла проблему на широкий загал. Дискусія переросла в гарячу суперечку.

Як писав КУРС, ГО “Мами Прикарпаття” звернулася в Івано-Франківське обласне управління Національної поліції, в місцеву прокуратуру та до міського голови Руслана Марцінківа з приводу утисків активістки Ольги Прокопів.

Це сталося після того, як франківчанка Ольга Прокопів – мама, чий син відвідує дитячий садок №12 “Струмочок” – оприлюднила в соцмережі скрін повідомлення з “Вайбера”, в якому йдеться про збір фіксованих сум готівкових коштів у ДНЗ. Після цього на жінку тиснув як персонал, так і представники батьківського комітету. Через це вона на певний час навіть припинила водити дитину у дитсадок.

Як розповіла Ольга Прокопів КУРСу, коли емоції вщухли, син знову без проблем відвідував свою групу. Однак сьогоднішні збори знову переросли у сварку. І це була суперечка навіть не з адміністрацією закладу, а між батьками.

На збори навідалися представники правоохоронних органів: перевірити заяву ГО “Мами Прикарпаття” та  відібрати пояснення батьків, чи були справді погрози на адресу Ольги Прокопів. Представники батьківського комітету повідомили, що вчора провели батьківські збори та зробили колективне звернення, яке віддали правоохоронцям.

Під час суперечки на зборах виявилося, що всі батьки начебто бажають одного і того ж – щоб діти ходили в садок, перебували у комфортних умовах, мали хороший посуд, іграшки і все інше, і усі батьки готові на це давати благодійні кошти. Єдиною причиною конфлікту стало те, що Ольга Прокопів виступила виключно за прозорий збір і витрату коштів через благодійний фонд.

За словами завідувачки дитсадка Валентини Глиджук, заклад потерпає від постійного недофінансування. Цього року в місті будуть виділені кошти на придбання посуду для дошкільних закладів, однак у дитсадку їх спрямують на придбання дороговартісного кухонного обладнання, а на посуд для дітей цих коштів не вистачить. Тому витрати на його придбання взяли на себе батьки.

“Ми почали фінансуватися більш-менш тільки останні два роки, у тому числі вже у 2018-му. Коли згідно із законом про місцеве самоврядування збільшилися кошти на місто. Тут хоч із шкіри вилізь, якщо 25 гривень не можна знайти у групі на тарілку, в нас тарілки є. Треба – я кажу, в нас є тарілки з нержавійки”, – зазначила завідувачка.

Батьки підтримали завідувачку і заявили, що самі хочуть придбати посуд для своїх дітей, а Ольга може користуватися державним посудом. Жінка зазначила, що теж може купити посуд, однак хоче, щоб у закладі такі операції проходили прозоро через благодійний фонд. На запитання, чи повинні батьки вирішувати господарські питання дитсадка, конкретної відповіді так і не було. Валентина Глиджук стверджувала, що бюджетні кошти спрямовуються на першочергові загальні потреби всіх дітей, а проблеми, які є в окремих групах, вирішуються на розсуд батьків. Благодійні кошти можуть прийматися через фонд Піклувальної ради ДНЗ №12, однак батьки не хочуть здавати кошти через цей фонд, бо нібито не знають, на що йтимуть кошти.

Інспектор відділу ювенальної превенції управління превентивної діяльності ГУНП в Івано-Франківській області Павло Зорій нагадав, що правоохоронці мають перевірити, чи були погрози Ользі Прокопів. Жінка зазначила, що фізичних погроз не було, але на неї чинився психологічний тиск.

Зазначимо, що в заяві ГО “Мами Прикарпаття” йшлося про те, що подібні конфліктні ситуації в інших містах переростали навіть у бійки, тому просили не допустити насильства у Франківську та провести профілактичні роз’яснення серед батьків.

“Я від імені колективу і себе особисто запевняю, що ніяких погроз і тим більше тілесних ушкоджень пані Оля Прокопів, так само, як і решта батьків, від нас не отримає. Це гарантовано. Я не знаю, що там було в інших регіонах, але у нас такого не буде. І я впевнена, що цей батьківський колектив також не опуститься до того, щоб протягувати руки для людей”, – запевнила Валентина Глиджук.

Врешті, не стримуючи емоції, батьки почали захищати існуючий порядок і заявили, що, якщо Ользі Прокопів це не подобається, хай забирає дитину в інший садок.

“Нас більшість. І нас це влаштовує”, – вигукували батьки. Вони запитались представників ювенальної превенції: “Скажіть, будь ласка, чи можемо ми якось цю маму від нас ізолювати, щоб вона не ходила в нашу групу?”

Інспектор міського відділу ювенальної превенції Івано-Франківського відділу поліції Мар’яна Лінник зазначила, що всі питання, які стосуються збору коштів, мають вирішуватися в колективі самостійно.

“Усі батьки мають право висловлювати свою думку і мають право робити звернення у будь-який заклад – чи в поліцію, чи в прокуратуру, чи в суд”, – пояснила присутнім Мар’яна Лінник.

“Ви можете з батьками спілкуватися, хай вам показують звітність. Я не уповноважена перевіряти грошові кошти, які зібрали батьки за певний період і куди вони їх витратили. Згідно із законами “Про освіту”, “Про дошкільні навчальні заклади” та положення, яким керується батьківський комітет, батьки збирають кошти, і на що витрачають їх, в них є звіт”, – звернулася до Ольги інспектор.

Наприкінці зборів правоохоронці запросили усіх охочих дати пояснення – бажаючих не виявилося. Ольгу Прокопів запросили наступного дня прийти у службове приміщення правоохоронних органів для дачі письмового пояснення.

Нагадаємо, торік під час зустрічі із “Мамами Прикарпаття” з приводу неналежного фінансування дитсадків міста міський голова серед іншого анонсував заборону збирати готівку в дошкільних закладах. На цей час документально ця заява мера не підтверджена. Тим часом відповідні розпорядження працюють у сусідніх областях – в Тернопільській, Львівській та Чернівецькій.

РЕКЛАМА: