Елітний ром, мода і шлюб з 14-річною: факти про Шевченка, які приховали в школі

9 березня виповнилось 204 роки з дня народження безсмертного українського поета, художника і прозаїка Тараса Григоровича Шевченка

Життєвий шлях митця безліч разів відображений в тисячах біографій, скрупульозно вивчається в школах і вважається обов’язковим для знання кожним українцем. Однак, все ще залишаються факти, упущені шкільною програмою та досі невідомі більшості шанувальників поета.

1. Дворічна школа

Безперечно, Шевченко був глибоко та різнонаправлено освідченим, однак формальне навчання, що складало тодішню “основну” освіту, для поета тривало всього два роки. Саме стільки провів майбутній поет в церковно-приходській школі.

2. Неприємний тип

Зовнішність Шевченка кожен українець впізнає здалеку – ще б пак, портрет митця прикрашає вітчизняні гроші. Та описи молодого поета сходяться на дивній деталі – тридцятирічний Шевченко був неприємним для багатьох своїх сучасників. “При першій зустрічі у ньому не примічалося нічого привабливого, навпаки, він здавався холоднуватим, сухим, хоч і простим, приступним. До людей ставився спершу недовірливо і перед першим-ліпшим не відкривав своєї душі, особливо бував замкнутий супроти тих, хто добивався викликати в нього одвертість та щирість”, – описували Шевченка сучасники.

3. Модник

Безперечно, в юні роки Шевченко не міг собі дозволити жодної моди в підборі одягу. Але під час життя у Петербурзі, ставши популярним портретистом і заробляючи добрі гроші, Шевченко перетворився у справжнього франта. Зокрема, у своєму щоденнику він написав про особливе задоволення від придбання гумового плаща-макінтоша, який тоді коштував 100 карбованців (в археологічній комісій Шевченко заробляв 150 карбованців на рік, себто це були досить серйозні гроші). Також Шевченко любив білі парусинові костюми і якось з гонорару навіть купив собі єнотову шубу.

4. Чай і ром

Читайте також  Поблизу франківської школи знайшли вибухонебезпечні предмети (ФОТО)

Про любов Тараса Григоровича до українських страв написано багато – і борщ Шевченко нахвалював, і вареники з сиром і старе добре українське сало. А от з напоїв митець обирав переважно чай та…недешевий тоді, навіть елітний, ром. Такий алкоголь завозили з-за кордону, тому дістати його було не лише дорого,а й просто важко.

5. Голий кобзар

Всім відомо, що Шевченко був не лише геніальним поетом, а й талановитим художником – його спадщину складають близько 800 картин та малюнків. Серед них є також маловідомий, однак вельми інтригуючий твір – автопортрет Шевченка. Однак не звичайний, а, як пишуть дослідники, жартівливий – ну ще б, не жартівлий, адже на картині український художник зобразив себе…голим. Безперечно, цензура не оминула цей витвір мистецтва.

6. Скульптор для дружини

Поет так і не повязав себе путами шлюбу, однак кохання в його житті, як відомо, було, і не раз. На 46-тому році життя Шевченко закохався в 20-річну наймичку Ликеру Полусмакову. Не лише закохався, а навіть збирався одружитися, почавши купувати принагідне для весілля вбрання і прикраси. Ликера, щоправда, була дівчиною простою, грубою та неосвідченою, однак Шевченка це не зупиняло – митець вирішив найняти для нареченої вчителя і “зліпити” з неотесаної селянки свою жінку мрії. Задум самотушки виховати собі дружину, звичайно, провалився – Тарас так і не знайшов спільної мови з дівчиною та весілля не відбулося.

7. Безталанний Шевченко

Загальновідомо, що Шевченко, відкривши у собі художні здібності і бажання навчатися малювати, втік у сусіднє село Тарасівку до дяка-маляра. Однак мало хто знає, що саме відповів хлопчині маляр на прохання допомогти з опануванням мистецтва: “Він подивився уважно на мою ліву руку і відмовив мені навідріз. Він заявив мені, на мій великий жаль, що в мене немає здібностей ні до чого, ні навіть до шевства або бондарства”. Саме так згадує Шевеченко першу оцінку свого таланту, як бачимо, митець не здався та став справжнім магнітом для загальних захоплень та похвали.

Читайте також  Поліцейський викинув дружину з балкона на очах у доньки: деталі трагедії

8. Шлюб з 14-річною

Дами серця Тараса Григоровича з кожним роком ставали все молодшими. Так, 44-річному Шевченку раптом приглянулася молодша на 30 років актриса – Катерина Піунова, та так приглянулася, що прозаїк зробив дівчині пропозицію одружитися. Однак Катерині ледве виповнилося 14 років, тому батьки обраниці поета виступили категорично проти такого раннього шлюбу доньки.

9. Несмак імперії

Шевченко був першим митцем, який зауважив неестетичність і навіть несмак російської імперської культури. Шевченко не лише критикував тодішню Росію за гніт українскього народу, а й започаткував сумніви з приводу цінності мистецтва східних загарбників, тоді як саме художня діяльність російських митців визволила Шевченка з кріпацтва.

10. Український да Вінчі

Лише на письменництві творчість видатного українця не закінчувалася. Він захопився ліпленням та гравіруванням наприкінці свого життя. Сучасники згадують також, що поет був доволі непоганим вокалістом, а на балах митець показав неабияку майстерність танцю.

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

РЕКЛАМА:

Джерело.