Зміни в медичних картках українців. Що потрібно знати

Цього року в Україні запускають систему електронну систему охорони здоров’я. Персональну інформацію про українців перемістять до електронної бази даних, передає Корупція.Інфо

Процес почнеться з 1 квітня, коли лікарі почнуть підписувати з пацієнтами декларації про медобслуговування. Це частина медичної реформи.

Які дані українців з’являться в електронній системі

Система eHealth дасть пацієнтам можливість вибирати лікаря і записуватися на прийом у зручний час. У перспективі в системі буде електронна медкарта пацієнта з історією хвороби. Всі аналізи в електронній формі прикріплятимуться до картки.

Це зручно і для лікарів, і для пацієнтів.

Ще це потрібно Міністерству охорони здоров’я. Зараз в Україні складно вести статистику захворюваності, контролювати витрати ліків.З електронною системою державні органи знатимуть, куди слід витрачати бюджетні гроші, щоб це приносило максимум користі, адже система накопичуватиме велику кількість статистики про захворювання та лікування.

В результаті, медики працюватимуть у комфортних умовах і будуть захищені від зловживань, а всі українці отримуватимуть за державний рахунок якісніші медичні послуги.

З 1 квітня під час візиту до терапевта, сімейного лікаря або педіатра потрібно буде підписати з лікарем декларацію про медобслуговування. Після цього медик внесе до системи інформацію про пацієнта: паспортні дані, ідентифікаційний номер, телефон та електронну пошту.

Медичні дані з’являться в системі пізніше. Електронна система має на увазі, що в ній зберігатимуться і медичні карти українців. Однак це відбудеться не цього року.

Всі дані зберігатимуться на центральному компоненті системи – він належатиме державі. Пацієнти і лікарі отримуватимуть до нього доступ через приватні медичні інформаційні системи. Кожне медзаклад має саме вибрати, якою з них користуватися. Для комунальних та державних лікарень базовий набір сервісів – безкоштовний.

Ризик крадіжки даних

Центральний компонент контролюватиме держава. Експлуатацією системи електронної охорони здоров’я займеться держпідприємство “Електронне здоров’я”. Від розробників приватних інформаційних систем зажадають строго дотримуватися вимог до надійності, безпеки і конфіденційності даних, якими їх системи збираються обмінюватися з центральним компонентом. Система також пройде сертифікацію Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України.

В українському законодавстві існують вимоги щодо захисту персональних даних. Система матиме сертифікат комплексної системи захисту інформації. Всі вимоги до безпеки даних стосуватимуться як медичних інформаційних систем, так і центрального компонента.

Але, незважаючи на вимоги, більшість держреєстрів в Україні зберігається на застарілому обладнанні. Минулого року USAID досліджував на захищеність українські електронні реєстри. 40% баз даних не мають атестованих систем захисту інформації.

“Неможливо зберігати мільйон доларів посеред вулиці в поліетиленовому пакеті. Персональні дані теж цінність. Якщо ми не хочемо, щоб вони потрапили на чорний ринок, потрібно, щоб державний розпорядник був здатний їх захистити”, – говорить директор Revival Institute for Future.

Законодавство в цій сфері вимагає доопрацювань, причому як з точки зору визначень і термінології, так і покарання за подібного роду правопорушення. Працювати потрібно, насамперед, над захистом загальнонаціональних баз даних, в тому числі і в сфері охорони здоров’я, вважає Олександр Смичніков, провідний консультант 10Guards.

“Ми досі залишаємося країною, де бази фіскальної служби, старі бази ДАІ або бази комунальних служб можна купити мало не на ринку з рук. Так, зрушення в кращу сторону є, але інструменти контролю безпеки в таких установах далекі від надійності. Причому, загроза тут рівносильна як з боку хакерів, так і, на жаль, співробітників таких служб, які, в гонитві за наживою, самі зливають величезні масиви даних”, – коментує Олександр Смичніков.

Джерело.